Výpočet daně a daňového zvýhodnění
Žádost o roční zúčtování daně je třeba podepsat v účtárně do 15. února a do tohoto termínu je také nutné dodat veškeré doklady o případných slevách na dani nebo odečitatelných položkách.
Případné daňové přeplatky na dani z ročního zúčtování daně vyplatí zaměstnavatel nejpozději se mzdou za březen.
Zaměstnanec má právo žádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování, ale není to jeho povinnost. V případě, že zaměstnanec nemá povinnost podle zákona o daních z příjmů podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob, splňuje podmínky pro provedení ročního zúčtování a pokud o roční zúčtování svého zaměstnavatele nepožádá, považuje se jeho celoroční povinnost za splněnou sraženými zálohami na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti z příjmů vyplácených zaměstnavatelem nebo postupně více zaměstnavateli v průběhu kalendářního roku.
Zaměstnavatel má povinnost provést roční zúčtování, pokud o něj zaměstnanec v termínu požádá a předloží potřebné doklady.
Kdy nelze provést roční zúčtování
Případy, kdy zaměstnanec nemůže žádat u zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování a je povinen zdanit své celoroční příjmy podáním přiznání k dani z příjmů fyzických osob, jsou:
Souběh zaměstnání
Zaměstnanec pracuje pro jednoho zaměstnavatele na plný úvazek, a navíc byť třeba jeden den v roce pracoval současně pro jiného zaměstnavatele. Je zcela jedno o jaký typ smlouvy se přitom jedná.
Srážková daň
V případě, že měl zaměstnanec příjmy podléhající srážkové dani. Typicky se jedná o dohody o provedení práce. Je přitom jedno, zda je dohóda uzavřena se stejným nebo jiným zaměstnavatelem.
Doplatky mezd
Zaměstnanci, jimž byly mzdy zúčtovány v minulých letech, ale vyplaceny v čistém až v následujících letech (až po 31. lednu po uplynutí daného roku). Například zaměstnavatel vyplatil mzdy za prosinec až 2.února následujícího roku.
Příjem z pronájmu
Zaměstnanec pracuje celý rok pro jednoho zaměstnavatele, ale navíc pronajímá úplatně ještě byt, garáž, pole, les....
Podnikání při zaměstnání
Při souběhu hlavního pracovního poměru a výkonu samostatně výdělečné činnosti.
Nadlimitní příjem
Zaměstnanec, jehož hrubá mzda za celý rok přesahuje hranici, kdy dochází ke zvýšené sazbě daně 23%
Ostatní zdanitelné příjmy
Zaměstnanec má příležitostné příjmy vyšší než 30 000 Kč za zdaňovací období. Jedná se například o příjmy z prodeje nemovitosti, u niž nebyl splněn časový test, příležitostný prodej přebytků ze zahrádky, příležitostný prodej movitých věcí, např. starého nábytku
Zrušení životního pojištění před datem dožití smlouvy
Pokud zaměstnanec předčasně zrušil životní pojištění.