Pořádání tombol
zdroj: Metodický pokyn starosty SH ČMS ze dne 22.1.2009
Pořádání tombol se řídí Zákonem České národní rady č. 202/1990 Sb. ve znění pozdějších předpisů – Zákon o loteriích a jiných podobných hrách.
Tombola je loterie, při níž se do slosování zahrnou pouze prodané losy. Losy se prodávají a výhry se vydávají v den a na místě slosování.
K povolení tomboly je příslušný:
- a) obec, jde li o tombolu s celkovou výší výher (herní jistinou) do 20 000,- Kč,
- b) okresní úřad (obec s přenesenou působností). jde-li o tombolu s celkovou výší výher od 20 000,. Kč do 50 000,- Kč,
- c) ministerstvo financí ve všech ostatních případech.
Některé další podmínky:
- a) U tombol provozovaných při slavnostech a zábavách, při nichž jsou výhry převážně dotovány z věcných darů členů pořádající organizace, rozhodne výjimečně o podmínkách provozování tomboly příslušná obec podle vlastního uvážení a místních poměrů (§6 odst. 4 zákona).
- b) Státní dozor nad tombolou vykonává obec, která tombolu povolila.
- c) SDH, kterému byla povolena tombola je povinen jmenovat loterního zástupce, který musí být bezúhonný. Loterní zástupce zajišťuje řádný průběh tomboly, přitom musí dbát pokynů státního dozoru.
- d) Loterní zástupce zkontroluje, zda do osudí byla vložena všechna prodaná čísla.
- e) Loterní zástupce uvědomí veřejnost po slosování o vyhrávajících losech a při tombole nad 20 000,- Kč zajistí po slosování zveřejnění písemného seznamu vyhrávajících čísel.
- f) Loterní zástupce zajistí neprodleně (nejdéle do 60dnů) vyúčtování tomboly. Zprávu o vyúčtování je SDH povinno předložit též orgánu státního dozoru. Do příjmů tomboly patří i výhry, které nebyly ve stanovené lhůtě vyzvednuty.
- g) Výtěžek z tomboly lze použít pouze pro veřejně prospěšný účel uvedený v povolení (pro činnost SDH).